Kinesio Taping
Kinesio Taping je tehnika primjene specijalne trake koja se lijepi direktno na kožu u svrhu produženog fizioterapijskog djelovanja. Popularan je kod sportaša, ali se često koristi i kod nesportaša s raznim bolnim sindromima.
Utječe na:
- inhibiciju (opuštanje) / facilitaciju (poticanje na aktivnost) mišića
- smanjenje boli
- poboljšanje cirkulacije
- poboljšanje propriocepcije
- smanjenje oteklina / edema
- korekciju funkcije ligamenata – stabilizaciju zglobova
- korekciju fascije
Kinesio traka je napravljena od pamuka i elastina, bez ikakvih kemijskih suspstanci (osim akrilnog ljepila). Rastezljiva je, debljinom i težinom oponaša ljudsku kožu, a s donje strane ima valovite kanaliće koji oponašaju otiske prstiju. Primjenjuje se barem 2 sata prije većih aktivnosti i kontakta s vodom, nosi se 3 do 5 dana i vodootprona je.
Iako dolazi u raznim bojama, one se ne razlikuju u funkciji – razliku čine smjer u kojem se traka lijepi i jačina natega koji se upotrijebi.
Za razliku od ostalih traka, ortoza ili bandaža omogućava pun opseg pokreta i povoljno utječe na propriocepciju.
Koristi se kod akutnih stanja poput:
- uganuća (edema)
- nagnječenja
- udaraca
- istegnuća
- ostalih ozljeda
Kod kroničnih stanja poput:
- skakačnog koljena
- sindroma sraza u ramenu
- križobolje
- napetosti u vratu
- glavbolje
- raznih tendinitisa (upala tetiva)
- kroničnih limfedema
- ostalih bolnih stanja i sindroma prenaprezanja
Kako Kinesio Taping zapravo djeluje? Prije svega, traka poboljšava cirkulaciju – obzirom da se lijepi na istegnuti dio tijela pod određenim nategom, kada se isti vrati u opušteni položaj, stvaraju se nabori koji zajedno s kožom podižu i fasciju, stvarajući tako više prostora za protok limfe i krvi. Istovremeno, pojačava proticanje informacija između tog dijela tijela i mozga, poboljšavajući time propriocepciju. Samo tkivo reagira na nateg i kompenzira promjene u napetosti, pa tako možemo dobiti smanjenje mišićnog tonusa (inhibiciju) kod prenapetih mišića ili pak povećanje tonusa (facilitaciju) kod nedovoljno aktivnih mišića. Također, jači nateg može premostiti mišićnu aktivnost kod povrijeđenog mišića ili može podržati i privremeno zamijeniti ulogu oštećenog ligamenta.