Ako ste imalo upoznati s fascijom znate da joj traume poput udaraca, porezotina i operacija mogu itekako naštetiti.
Fascija je tkivo koje obavija sve mišiće, organe i sktrukture u našem tijelu i to u neprekidnom nizu. Ono mora biti vitalno i “klizati” preko (i između slojeva) mišića i organa kako bi oni optimalno funkcionirali. Ako se na nekom mjestu fascija “blokira” i prilikom pokreta ne kliže kako treba, to može poremetiti funkciju tog dijela tijela ili pak nekog drugog, udaljenijeg.
Najbolji primjer takve blokade su ožiljci, koje tvori kolageno tkivo – osim što je manje elastično, ono često sadrži priraslice (adhezije) koje se hvataju za okolno tkivo i tako dodatno smanjuju elastičnost i pokretljivost.
Osim toga, na mjestu na kojem je tkivo prerezano često manjka proprioceptora – to su osjetna tjelešca pomoću kojih mozak dobiva informacije o položaju pojedinih dijelova tijela i na taj način upravlja pokretima. Kao što se ponekad na mjestu postoperativnih ožiljaka privremeno izgubi osjet dodira, tako i mozak na mjestima gdje nema proprioceptora izgubi optimalnu komunikaciju s tkivom, odnosno mišićima i pokret više nije izbalansiran, što s vremenom dovodi do ograničenja opsega pokreta i boli.
Ožiljci dakle, pogotovo oni postoperativni, često znaju poremetiti funkciju nekog dijela tijela. Npr. ožiljak od carskog reza u većini slučajeva oslabi stabilizaciju trupa, pa se kao posljedica jave bolovi u leđima.
Dobar primjer je i klijentica koja je došla nakon operacije prednjeg križnog ligamenta u koljenu. Tri mjeseca nakon operacije stražnja loža natkoljenice, koja je inače ključna za dobru rehabilitaciju, i dalje nije “radila”, unatoč mnogobrojnim vježbama. Uzrok je bio u jednom od nekoliko malih ožiljaka od artroskopije. Kada smo ga opustili, loža se trenutno vratila u funkciju.