Kako vježbati pametno?

Home/Info/Kako vježbati pametno?

Kako vježbati pametno?

Cilj svake vježbe, bez obzira jeste li sportaš ili rekreativac, bi prvenstveno trebao biti poboljšanje funkcije tijela i prevencija ozljeda / bolova. Ljudsko tijelo je stvoreno za kretanje i sposobno je to razviti do nevjerojatnih vještina i sposobnosti, međutim kako bi ono fukcioniralo i razvijalo se nesmetano i bezbolno, potrebno je znati što mu treba i kako to postići vježbanjem. Pojednostavljeno, to znači poboljšati posturu i smanjiti mišićni disbalans.

Individualne napredne vježbe za trup

Dobra postura može se definirati na više načina, a jedan od njih je optimalna / neutralna pozicija zglobova prilikom cijelog opsega pokreta. Što to znači? Mišići su ti koji pokreću zglobove, a obzirom da je ljudsko tijelo sposobno za najrazličitiju vrstu, snagu i finoću pokreta, mišići su mnogobrojni i svi moraju djelovati usklađeno. Što je neki zglob pokretljiviji, to je više mišića za njega zaduženo. Svi se ti mišići moraju uključivati određenim redosljedom i određenom snagom te se prilagođavati tijekom cijelog opsega pokreta, ovisno o njegovoj brzini, snazi i amplitudi, kako bi zglob cijelo to vrijeme bio u dobroj poziciji – u kojoj je siguran od oštećenja. Također, kada mišići djeluju pravovremeno i balansirano, sigurni su od prenaprezanja.

Kako bi se to postiglo, potrebno je prilikom vježbanja imati na umu sljedeće:

1) Prvo treba stabilizirati centar tijela (trup, odnosno “core”), da bi periferija (ruke i noge) dobro funkcionirala (to znači da bi prvo trebalo krenuti s vježbama isključivo za “core”, ali i da bi “core” trebao biti aktivan prilikom izvođenja vježbi za ruke / noge)
2) Mišići koji su dublje u tijelu i odgovorni za stabilnost, u početku su važniji nego površinski, veći i vidljiviji mišići, odgovorni za mobilnost
3) Mišići koji su skraćeni, odnosno zglobovi koji su blokirani, nisu funkcionalni
4) Mišići koji rade suprotni pokret / antagonisti / prednja i stražnja strana tijela / mišići koji savijaju  i ispružaju zglob / mišići koji guraju i povlače tijelo – trebaju biti balansirani
5) Osim mišića koji savijaju i ispružaju pojedine zglobove, odnosno trup (to su mišići koji se često jedini jačaju u teretani), ne smiju se zanemariti mišići koji rade rotacije, poput vanjskih rotatora ramena i kukova, kosih trbušnih mišića, mišića oko lopatica itd.
6) Za funkciju i posturu bolje su višezglobne vježbe, odnosno vježbe koje uključuju više mišića odjednom nego izolirane vježbe za pojedini mišić (kakve su npr. vježbe na spravama u teretani)
7) U početku je bolje raditi vježbe s vlastitom težinom, nego odmah krenuti s teškim utezima
8) Presudno je vježbe izvoditi pravilno, pa makar kraće i manji broj ponavljanja, pogotovo kompleksne vježbe poput čučnja, mrtvog dizanja, ali i sklekova i zgibova (kao što je već spomenuto, važna je pravilna aktivacija trupa, neutralna pozicija kralježnice, lopatica i ostalih zglobova)

By | 2018-05-24T17:23:15+00:00 September 22nd, 2017|Info|0 Comments